وقتی چهره‌ی یک خوک را آراسته می‌سازید!

*نسرین پورهمرنگ

هنر معامله/

تونی شوآرتز، دونالد ترامپ/ انتشارات رندوم  (Random)

   وقتی ناگزیر باشید در ازای به دست اوردن مبلغی پول و حل مشکلات مالی زندگی‌تان دست به نوشتن بزنید چه حسی خواهید داشت؟! البته در جوامع استبدادی شاید این کار امر رایجی باشد، اما در کشورهای دمکراتیک و آزاد که امضای پای هر نوشته لزوماً به معنای تایید محتوای متن می‌باشد شاید ناراحتی بیشتری به همراه داشته باشد. از همین روست که تونی شوارتز از حس نامطبوع خود در باره‌ی نگارش یک کتاب سخن به میان می‌اورد. هنر معامله عنوان کتابی است که شوآرتز درباره‌ی هنر مدیریتی دونالد ترامپ به نگارش درآورده است و کار خود را در این‌باره به آراستن چهره‌ی یک خوک تشبیه می‌کند.

ماجرا از این قرار است که تونی شوارتز؛ روزنامه‌نگار آمریکایی در نیمه ی دهه‌ی ۸۰ با دونالد ترامپ آشنا می‌شود و با او که مدیر برخی پروژه‌‌های اقتصادی بود چندین مصاحبه انجام می‌دهد. طی همین آشنایی‌ها ترامپ به وی پیشنهاد نوشتن یک کتاب درباره‌ی ویژگی های شخصیتی خودش را می‌دهد. برای شوآرتز که ان زمان در وضعیت مالی مناسبی به سر نمی‌برد این پیشنهاد وسوسه‌انگیز می‌نمود. آن را پذیرفت زیرا به گفته‌ی وی دارای ثروت بادآورده‌ای می‌شدم ، اما می‌دانستم که در حال فروختن روح خود هستم. فروختن روح تنها عبارتی است که می‌تواند کار من را به خوبی توصیف کند.

 او به ترامپ توصیه کرد که بهتر است این کتاب درباره‌ی توان مدیریتی وی نوشته شود. توصیه‌ی شوآرتز مورد استقبال ترامپ قرار گرفت و وی  18 ماه از وقت خود را با ترامپ در دفترکار او، بالگرد، اتاق کنفرانس و آپارتمان‌های وی در فلوریدا و منهتن در پایان هفته سپری کرد. چون ترامپ آمادگی انجام یک مصاحبه ی سنتی پرسش و پاسخ را نداشت. به گفته‌ی شوآرتز او نمی‌توانست بر روی یک موضوع تمرکز کند و پس از چند دقیقه صحبت درباره‌ی یک موضوع بحث را عوض می‌کرد و به تمجید از شخصیت خود می‌پرداخت. به گفته‌ی شوآرتز متمرکز کردن او حول یک موضوع خاص غیرممکن است. ناگهان از موضوعی فاصله می‌گیرد و شروع به بزرگ‌نمایی شخصیت خود می‌کند. اگر او را در موقعیتی خاص قرار دهید و از او بخواهید درباره‌ی یک موضوع واحد تصمیم بگیرد توانایی آن را ندارد زیرا نمی‌تواند برای مدتی طولانی  روی یک موضوع خاص تمرکز کند.

برای نوشتن کتاب تمام سخنان او با بانکی‌ها، وکلا، و گزارشگران مفصل را با دقت گوش کردم و او از این موضوع بسیار خوشحال بود. شک ندارم اگر 300 هزار نفر را برای شنیدن آن سخنان دور خود جمع می‌کردم خوشحال‌تر نیز می‌شد.

به گفته‌ی شوآرتز در مصاحبه با نیویورک تایمز تلاش کردم از او شخصیتی همدرد با مردم جامعه بسازم و از آن جنبه از شخصیت وی که منفور و وحشتناک است چشم‌پوشی کردم تا موفقیت کتاب را تضمین کرده باشم. از طرف دیگر درباره‌ی دروغ‌های وی به خود من نیز سخنی نگفتم؛ به عنوان مثال او به من درباره‌ی موفقیت‌های تجاری خود دروغ گفت و بعدها خودم دریافتم که هتل پلازا و هتل تاج محل وی  درحال ورشکستگی هستند.

کتاب هنر معامله در سال 1987 به وسیله‌ی انتشارات Random منتشر شد. ۴۸ هفته در فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار گرفت و یک میلیون نسخه از آن به فروش رفت. انتشاراتی حدود ۵۰۰ هزار دلار از محل فروش نسخه های کتاب به ترامپ پرداخت کرد که وی نیز این پول را با شوآرتز تقسیم کرد.

در هفته‌های اخیر شوارتز طی انجام مصاحبه‌یی ماجرای ۱۸ ماهی را که برای نوشتن کتاب در کنار ترامپ سپری کرد را به تفصیل شرح داد و گفت که درستتر این بود که عنوان چامعه ستیز را برای کتابش انتخاب کند.کار من درست مانند این است که یک خوک را آرایش کنیم. پشیمانم که به ارائه ی چهره و شخصیت ترام کمک کردم . تصویری از او ارائه دادم که بسیار بهتر از واقعیت ذات اوست. قلباً معتقدم اگر ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شود و به تسلیحات هسته‌یی کشور دست یابد تمدن و فرهنگ نیز در جهان به پایان می‌رسد.

ترامپ از موفقیت کتاب شادمان گشت و به شوآرتز پیشنهاد نگارش جلد دوم این کتاب را داد. اما این بار شوآرتز نپذیرفت و خود به طور مستقل دست به نگارش کتابی با عنوان آنچه اهمیت دارد زد. ترامپ در ژوئیه‌ی سال 2015 کاندیداتوری خود را با این جمله آغاز کرد: ما نیازمند حضور نویسنده‌ی هنر معامله هستیم منظور ترامپ از نویسنده‌ی کتاب هنر معامله خودش بود. به گفته‌ی شوآرتزوقتی وی درباره‌ی چنین موضوعی که به راحتی قابل تکذیب است دروغ می‌گوید پس توانایی دروغ گفتن درباره‌ی هر موضع دیگری را نیز دارد.

شوآرتز می داند که با افشاگری درباره‌ی شخصیت فردی که احتمال دارد رئیس جمهوری کشورش شود چیزی عاید او نمی‌شود. اما وی این کار را وظیفه‌ی مدنی خود می داند و در مصاحبه با برنامه‌ی صبح به‌خیر آمریکا چنین توضیح داد: من پس از دریافت پولم حرف دلم را زدم. احساس می‌کنم  بیان حقایق بخشی از وظیفه‌ی مدنی من است. با بیان این سخنان چیزی عاید من نمی‌شود.

شوآرتز این سخنان را در پاسخ به ترامپ بیان کرد که گفته بود: وی از یاد برده است که من وقتی حتی دو سنت نیز در جیب خود نداشت به او کمک کردم. این حرف او بی‌وفایی بزرگی است. او به من مدیون است. البته فکر می‌کند بیان این حرفها به نفع اوست اما در آینده متوجه خواهد شد که چنین نیست.

شوآرتز پیش از این نیز در مصاحبه‌یی با  نشریه‌ی نیویورکر گفته بود که همه‌ی عواید حاصل از فروش کتاب هنر معامله را در سال 2016 به مؤسسات خیریه  که از مهاجران و قربانیان شکنجه در کشور حمایت می‌کنند پرداخت کرده است. وی همینک مدیر یک شرکت مشاوره‌یی است. شوآرتز می گوید: اشکالی ندارد. هر  قدر هنر معامله بیشتر به فروش برسد من می‌توانم بیشتر به افرادی که ترامپ سعی می‌کند آنها را از حقوقشان محروم کند کمک کنم.